|

IB8367A – jak wybrać kamerę IP

Kamera IP – jak wybrać

Odpowiedzialność wyboru kamery IP jest często zrzucana na samego użytkownika. 

Jak sobie z tym poradzić? W dobie papieru, który wszystko przyjmuje – należy oczekiwać przed zakupem prezentacji systemu i proponowanego rozwiązania.

Dzisiaj chcemy Wam pokazać parę ujęć z kamery w scenach dziennych, gdzie wiele kamer nie jest w stanie sprostać wymaganiom jakie przed nimi stawia scena. Przyjęło się, że większość użytkowników zawierza zapisom kart katalogowych a producenci prześcigają się w miękkich parametrach kamer, które bez wiedzy inżynierskiej są praktycznie nie do zweryfikowania. Zapomniano natomiast, że najważniejszym parametrem systemu czy kamery jest użyteczność materiału wideo (np. w ewentualnym postępowaniu dowodowym).

Często na własne życzenie wpadamy w pułapkę negocjacji ceny i należy mieć świadomość, że oszczędności zazwyczaj zostaną gdzieś „schowane” w systemie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamery monitorującej:

  • Jakość obrazu – zwróć uwagę jakiej jakości jest zarejestrowany materiał wideo. Częstą praktyką jest sprzedaż systemów „na oko”. Ładnie wygląda to co jest na żywo, a to co się faktycznie nagrywa jest skompresowane do granicy „budżetu na system”.  Poproś o nagranie z systemu abyś mógł ocenić czy to nagranie spełnia Twoje wymagania.
  • Dostosowanie do sceny  – sprawdź jak zachowa się obraz w sytuacji gdy napastnik skieruje silne światło lub zmieni się scena na bardzo jasną (pogodny dzień, wpadające światło słoneczne, samochód z zapalonymi długimi światłami, latarka skierowana w kamerę). Często tak proste sytuacje potrafią wyeliminować przydatność monitoringu.
  • Czułość kamery – sprawdź w praktyce jak widzi kamera, nie tylko w ciemności ale także w maksymalnym oświetleniu. Zapisy kart katalogowych ze względu na brak ujednolicenia „definicji pomiaru czułości” są praktycznie bezużyteczne z punktu widzenia użytkownika. Poproś o prezentację produktu, zobacz jak „widzi kamera” w nocy, w dzień, przy silnym świetle słonecznym, w dynamicznych scenach. Poproś o informację na piśmie – jak wpłynie to na ilość oraz jakość nagrań.
  • Szybkość kamery i systemu nagrywania – sprawdź jak zachowa się kamera w różnych scenach gdy będzie sytuacja „szybkiego ruchu obiektów”. Doświadczenia pokazuję że w przypadku zdarzeń zazwyczaj zachodzą one gwałtownie i szybko. Każda ilość klatek na sekundę ma wtedy znaczenia aby móc odnaleźć punkty do identyfikacji sprawców.
  • Oświetlenie IR – nie sugeruj się zapisami kart katalogowych – sprawdź jak dany promiennik kamery oświetla scenę, którą zamierzasz monitorować. Porównaj i wybierz lepszy – ten który lepiej oświetla a nie ten który dalej „świeci”. Przy doborze oświetlacza istotny jest nie tylko zasięg ale to jak równomiernie oświetla scenę w całej ekspozycji kamery. Poproś o informacje na temat żywotności zastosowanych diod IR, w wielu „tanich” produktach diody potrafią stracić dużą część swojej mocy w pierwszych latach eksploatacji.
  • Niezawodność – zapytaj o możliwość wydłużenia gwarancji. Nie sugeruj się gwarancją na system ale na produkt. System jest tak dobry jak jego najsłabszy punkt.
  • Bezpieczeństwo – sprawdź wybierane produkty pod względem bezpieczeństwa sieciowego. Większość z nas wybiera dla swojej firmy bezpieczne rozwiązania w warstwie sieciowej IT. Kamery IP dzisiaj to już pełnoprawne stacje robocze w twojej sieci, komputery z systemem operacyjnym zdolnych do wykonywania różnych zadań – nie tylko monitoringu. W sieci znajdziesz wiele niezależnych, sprawdzonych publikacji na temat bezpieczeństwa sieciowego urządzeń. Wybierz rozwiązania bezpieczne dla twoje firmy i dla twojej prywatności. Jako źródło wiedzy polecamy niezależny magazyn IPVM (https://ipvm.com)

A tutaj parę letnich widoków z kamery IP VIVOTEK IB8367A

Kamera IB8367A jest doskonałym urządzeniem do użytku powszechnego. Zarówno ta kamera jak i kopuły oraz bullety z tej serii kamer użytkowych są jedną z najchętniej wybieranych przez klientów.

Podobne wpisy